Հայաստանյաց Առաքելական Եկեղեցու Արևմտյան Թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Հովնան արքեպիսկոպոս Տերտերյանի հովանավորությամբ և «ԵՊՀ բարեկամներ» հիմնադրամի կառավարման խորհրդի նախագահ, ԵՊՀ շրջանավարտ ու երկարամյա դասախոս, արտակարգ և լիազոր դեսպան Արմեն Բայբուրդյանի նախաձեռնությամբ և կազմակերպությամբ ԱՄՆ-ի Բրբանք քաղաքում տեղի է ունեցել ԵՊՀ շրջանավարտների առաջին հավաքը՝ արժևորելու համալսարանի ժառանգությունը և քննարկելու առաջիկա անելիքները։
«ԵՊՀ բարեկամներ» հիմնադրամը նախաձեռնություն է, որը ստեղծվել է՝ համախմբելու տարբեր ոլորտներում գործունեություն ծավալած ամերիկահայ մասնագետների ռեսուրսները՝ աջակցելու ԵՊՀ-ում իրականացվող կրթական, հետազոտական և ենթակառուցվածքային ծրագրերին:
Շրջանավարտների առաջին հավաքի բացմանը «ԵՊՀ բարեկամներ» հիմնադրամի համահիմնադիր, Հայաստանյաց Առաքելական Եկեղեցու Արևմտյան Թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Հովնան արքեպիսկոպոս Տերտերյանը փաստեց, որ նորաստեղծ այս նախաձեռնությունը նվիրումով ու սիրով շարունակելու է իր առաքելությունը՝ նպաստելով ինչպես համալսարանի, այնպես էլ երկրի զարգացմանը։
Այնուհետև «ԵՊՀ բարեկամներ» հիմնադրամի կառավարման խորհրդի նախագահ, արտակարգ և լիազոր դեսպան Արմեն Բայբուրդյանը հավաքի մասնակիցներին ներկայացրեց հիմնադրամի գործունեությունը՝ ընդգծելով շրջանավարտների և համալսարանի միջև հաղորդակցության խթանման կարևորությունը․ «Համակարգված հաղորդակցությունը շահավետ է ոչ միայն շրջանավարտների համար, քանի որ այն ստեղծում է վստահելի ու արհեստավարժ մասնագետների համայնք, այլև մեր կրթօջախի համար՝ հանդիսանալով աջակցության ու զարգացման ամուր լծակ»։
Շրջանավարտների հավաքին տեսաուղերձով մասնակիցներին իր ողջույնի խոսքը հղեց ԵՊՀ ռեկտոր Հովհաննես Հովհաննիսյանը՝ փաստելով, որ բոլոր համալսարանականները, անկախ նրանից, թե որտեղ են և ինչ գործով են զբաղվում, շարունակում են միասին ձևավորել ԵՊՀ պատմությունը․ «Այս հավաքն էլ դրա լավագույն ապացույցն է։ ԵՊՀ-ն այսօր անցնում է վերափոխման մի նոր փուլ, որտեղ ձեր աջակցությունը՝ թե՛ մասնագիտական խորհուրդներով, թե՛ տարբեր նախագծերում մասնակցությամբ, անչափ կարևոր է»։
Նրա խոսքով այս հավաքը նաև հնարավորություն է մասնակիցների համար վերստին կապ հաստատելու իրենց ընկերների հետ և քննարկելու ու սահմանելու, թե ինչ նոր հնարավորություններ կարող է ստեղծել համալսարանն իրենց համար․ «Վստահ եմ, որ այս հանդիպումը կլինի միայն սկիզբը շատ այլ գեղեցիկ նախաձեռնությունների, որոնք միասին կյանքի կկոչենք»։
Միջոցառմանը ելույթներով հանդես եկան նաև ԵՊՀ շրջանավարտներ «SADA Systems» ընկերության հիմնադիր Հովիկ Սաֆոյանը, Լոս Անջելեսում ՀՀ գլխավոր հյուպատոսության խորհրդական Նազելի Համբարձումյանը, իրավաբաններ Հայկ Մամաջանյանը, Ստեփան Խզրթյանը, Մերի Խաչատրյանը, գրող Մարգարիտ Դերանցը, միջոցառման հյուրընկալ, բարերար Օհան Ղարիբյանը և ուրիշներ՝ հայտնելով իրենց աջակցությունն ու պատրաստակամությունը, ինչպես նաև պաշտոնապես միանալով շրջանավարտների ցանցին։
Տեղեկացնենք նաև, որ շրջանավարտների հավաքին ներկա էին նաև հիմնադրամի խորհրդի անդամներ Սիլվա Կարայանը, Սիլվանա Վարթանեանը, Ռուբէն Աւշարեանը և Վահե Սարգսյանը։ Միջոցառման կայացմանն իրենց աջակցությամբ նպաստել էին հայ բարերարներ Օհան և Թոնի Ղարիբյանները։

Under the auspices of His Eminence Archbishop Hovnan Derderian, Primate of the Western Diocese of the Armenian Church of North America, and with the initiative and organization of YSU alum and long-time lecturer, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary Armen Baibourtian, Chairman of the Board of "YSU Friends" Foundation, the first meeting of YSU alumni took place in Burbank, USA, to celebrate the university's legacy and discuss future activities. YSU supported the organization of the event, providing the coordination by vice-rector Mikayel Hovhannisyan.
"Friends of Yerevan State University" Foundation is an initiative created to bring together the resources of American-Armenian professionals across diverse fields to support the educational, research and infrastructure projects implemented at YSU.
At the opening of the first alumni meeting, the co-founder of the Foundation, His Eminence Archbishop Hovnan Derderian, Primate of the Western Diocese of the Armenian Church of North America stated that this newly created initiative will continue its mission with devotion and love, contributing to the development of both the university and the country.
Then, the Chairman of the Board of the Foundation, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary, Armen Baibourtian presented the activities of the foundation to the participants, emphasizing the importance of promoting communication between the alumni and the university. "Systematic communication is beneficial not only for alumni, as it creates a community of reliable and skilled professionals, but also for our educational community, being a strong lever of support and development."
YSU rector Hovhannes Hovhannisyan delivered his welcome speech by a video message, noting that all university students, regardless of where they are and what they do, continue to shape YSU's history. "This meeting is the best proof of that. Today, YSU is going through a new phase of major transformations, where both professional advice and participation in various projects, are crucial".
According to him, this meeting is also an opportunity for the participants to reconnect with their friends, discussing and defining what new opportunities the university can create for them. "I am sure that this meeting will only be the beginning of many other fascinating projects that we will implement together."
YSU graduates Hovik Safoyan, founder of "SADA Systems" company, Nazeli Hambardzumyan, adviser to the RA Consulate General in Los Angeles, lawyers Hayk Mamajanyan, Stepan Khzrtyan, Mary Khachatryan, writer Margarit Derants, host of the event, philanthropist Ohan Gharibyan and others gave speeches at the event expressing support and willingness, as well as officially joining the alumni network.
The members of the Foundation Board Silva Karayan, Silvana Vartanian, Roupen Avsharian and Vahe Sargsyan were also present at the alumni meeting. Let us note that Armenian philanthropists Ohan and Tony Gharibyans contributed greatly to the organization of the event.