4. Տրվել է «Երևանի պետական համալսարանի բարեկամներ» հիմնադրամի պաշտոնական մեկնարկը
Սույն թվականի հուլիսի 30-ին, Հյուսիսային Ամերիկայի հայոց արևմտյան թեմի նստավայրում տեղի ունեցավ հիմնադրամի մեկնարկի պաշտոնական արարողությունը։
Շուրջ 100 հրավիրյալներ, այդ թվում՝ թեմական բարերարներ, նվիրատուներ և Երևանի պետական ​​համալսարանի շրջանավարտներ ներկա էին Արամայիս և Նաթելլա Պարոնյանների հովանավորությամբ կազմակերպված դրամահավաք-երեկոյին։  Միջոցառմանը ներկա էին Լոս Անջելեսում ՀՀ գլխավոր հյուպատոս Կարեն Իսրայելյանը, Արտակարգ և լիազոր դեսպան Արմեն Բայբուրդյանը, ԵՊՀ ռեկտոր, դոկտոր Հովհաննես Հովհաննիսյանը, ԵՊՀ զարգացման և նորարարությունների գծով պրոռեկտոր Միքայել Հովհաննիսյանը, բարերարներ Մայք և Էվելինա Սարեանները, ինչպես նաև թեմական խորհրդի նախագահ Վարդան Նազարեանը՝ տիկնոջ՝ Բերթա Նազերեանի հետ։
Ողջույնի խոսքով հանդես եկավ Լոս Անջելեսի Գերագույն դատարանի դատավոր Էմի Աշվանյանը։ Ելույթ ունեցավ նաև գլխավոր հյուպատոս Կարեն Իսրայելյանը, ով անդրադարձավ Երևանի պետական համալսարանի հսկայական ներդրմանը Հայաստանի նորարարների և առաջնորդների ապագա սերնդի ձևավորման գործում: Կառավարման խորհրդի նախագահ Արմեն Բայբուրդյանը և ԵՊՀ պրոռեկտոր Միքայել Հովհաննիսյանը ևս հանդես եկան ելույթներով։
Միջոցառումը սկսվեց աղոթքով, որից հետո ներածական խոսքով հանդես եկավ թեմի առաջնորդ Հովնան արքեպիսկոպոս Տէրտէրեանը՝ «Քանի որ թեմն աջակցում է կրթության առաջխաղացմանը, մենք հետևողական եղանք Հայաստանում հարգանք վայելող Երևանի պետական համալսարանի նախաձեռնության հաստատմանը։ «Երևանի պետական ​​համալսարանի բարեկամներ հիմնադրամի» ստեղծումը լայն հնարավորությունների փոքր մասն է միայն,- նշեց արքեպիսկոպոս Տէրտէրեանը։ Այնուհետև նա ներկայացրեց ԵՊՀ աստվածաբանության ֆակուլտետի շրջանավարտ, դոկտոր Հովհաննես Հովհաննիսյանին, ով 2021 թվականի դեկտեմբերի 17-ից  համալսարանի հոգաբարձուների խորհրդի կողմից նշանակվել է Երևանի պետական ​​համալսարանի ռեկտորի պաշտոնում՝ հինգ տարի ժամկետով։
Սրտանց շնորհակալություն հայտնելով արքեպիսկոպոս Տէրտէրեանին և ԵՊՀ հիմնադրամի կառավարման խորհրդի անդամներին հրաշալի նախաձեռնության և աջակցության համար՝ ԵՊՀ ռեկտոր, դոկտոր Հովհաննես Հովհաննիսյանը խոսեց Հայաստանի համընդհանուր առաջընթացի գործում համալսարանի կենսական դերի մասին: «Ավելի քան 105 տարի ԵՊՀ-ն եղել է Հայաստանի զարգացման հիմնաքարը՝ տալով 150,000 շրջանավարտ, ովքեր ձևավորել են ազգի գիտական, քաղաքական և մշակութային պատկերը: Այսօր ԵՊՀ-ն սկսում է բարեփոխումների նոր փուլ՝ Հայաստանի մտավոր ներուժը ամրապնդելու համար: «Երևանի պետական համալսարանի բարեկամներ» հիմնադրամը ստեղծվել է համալսարանի առաջընթացին նպաստելու և դրա շարունակական հաջողությունն ապահովելու նպատակով»,- նշեց Հ․ Հովհաննիսյանը:
Հիմնադրամը կհեշտացնի ժամանակակից սարքավորումների ձեռքբերումը, կրթաթոշակների և հրավիրյալ պրոֆեսորների ֆինանսավորումը, թույլ կտա նախաձեռնել նոր կրթական ծրագրեր և գիտահետազոտական ​​նախագծեր, այդ թվում՝ նվիրված հայագիտական ​​և տարածաշրջանային ուսումնասիրություններին, արցախագիտությանը, ինչպես նաև կխթանի միջազգային գիտաժողովների կազմակերպումը: Այն հնարավորություն կընձեռնի համատեղ հետազոտական ​​ծրագրեր իրականացնելու գործընկեր բուհերի և գիտական ​​կենտրոնների հետ, ինչպես նաև կապահովի ԵՊՀ գիտահետազոտական ​​տարատեսակ առաջատար նախագծերի ֆինանսավորումը։
ԵՊՀ շրջանավարտների ցանցն իր հերթին նպաստավոր միջավայր կստեղծի «Երևանի պետական ​​համալսարանի բարեկամներ» հիմնադրամի հետագա աշխատանքների համար: Համալսարանն այժմ ունի 8000 շրջանավարտներից բաղկացած համայնք և ակտիվորեն աշխատում է նրանց համախմբելու ուղղությամբ: Շրջանավարտների ցանցի միջոցով համալսարանը հնարավորություն կունենա նախաձեռնել տարաբնույթ միջոցառումներ և կոնֆերանսներ Հայաստանում, ԱՄՆ-ում և այլուր, կաջակցի շրջանավարտների միջև կապերի հաստատմանը և կկազմակերպի ԵՊՀ շրջանավարտների ամենամյա ֆորում` նրանց համախմբելու նպատակով: ԵՊՀ շրջանավարտների ցանցի մասին լրացուցիչ տեղեկություններ կարող եք գտնել այստեղ:
«Երևանի պետական ​​համալսարանի բարեկամներ» հիմնադրամի կառավարման խորհրդի անդամներն են՝
Տ. Յովնան Արք. Տէրտէրեան ԱՄՆ Արեւմտեան Թեմի Առաջնորդ
Արմեն Բայբուրդյան, կառավարման խորհրդի նախագահ, արտակարգ և լիազոր դեսպան
Դոկտոր Հովհաննես Հովհաննիսյան, ԵՊՀ ռեկտոր
Միքայել Հովհաննիսյան, ԵՊՀ պրոռեկտոր, կառավարման խորհրդի քարտուղար
Հայկ Նազարեան, գանձապահ
Վարդան Նազերեան
Էմի Աշուանեան, Լոս Անջելեսի շրջանի Գերագույն դատարանի դատավոր
Ռուբէն Աւշարեան,
Բարլո Տէր Մուկրտէճեան, պրոֆ․
Դր․ Վիկտոր Աղաջանեան
Յարութ Մարգարեան
Բժիշկ Սիլվա Կարայան
Դր․ Յարութ Եաղսէզեան դոկտ
Տիկին Սիլվանա Վարդանեան
Դր․ Քեն Կակոսյան
Տեր Մեսրոպ Աշ․
Վահե Սարգսյան
Ուրախությամբ ենք տեղեկացնում, որ դրամահավաքի ընթացքում հավաքվել է ավելի քան 205,000 ԱՄՆ դոլլար: Հատկանշական է նաև, որ Արևմտյան թեմը, թեմական առաջնորդի գլխավորությամբ, ունի Սան Ֆրանցիսկոյի Սուրբ Հովհաննես հայկական եկեղեցու անվերապահ աջակցությունը։ Նշենք, որ դեռևս 2023 թվականին Արևմտյան թեմը և Սուրբ Հովհաննես հայկական եկեղեցին 100,000 ԱՄՆ դոլլար էին փոխանցել Արցախից բռնի տեղահանված համալսարանականների ուսման վարձը փոխհատուցելու նպատակով։
2024-2025 ուսումնական տարվա համար, վերոնշյալ նպատակով, Արևմտյան թեմը պատրաստվում է տրամադրել ևս 50․000 ԱՄՆ դոլլար։
«ԵՊՀ բարեկամներ» հիմնադրամի, սպասվող ծրագրերի և անդամակցության հնարավորությունների մասին ավելին իմանալու համար կարող եք այցելել կազմակերպության պաշտոնական կայքէջ։
Լոս Անջելեսում ազդարարված «Երևանի պետական համալսարանի բարեկամներ» հիմնադրամի պաշտոնական մեկնարկի վերաբերյալ մանրամասներին կարող եք ծանոթանալ այստեղ։

4. Friends of Yerevan State University Endowment Officially Announced at the Western Diocese
The official announcement of the establishment of Friends of Yerevan State University (YSU) Endowment took place on Tuesday, July 30, 2024 at the Headquarters of the Western Diocese of the Armenian Church of North America. Close to 100 invited guests, including Diocesan benefactors, donors and graduates of Yerevan State University attended the fundraiser banquet held under the patronage of Dr. and Mrs. Aramais and Natella Paronyan. Among the dignitaries in attendance were His Excellency Karen Israelyan, Consul General of the Republic of Armenia in Los Angeles, His Excellency Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary Armen Baibourtian, Dr. Hovhannes Hovhannisyan, YSU Rector, Dr. Mikayel Hovhannisyan, YSU Vice-Rector for Development and Innovations, philanthropists Mr. and Mrs. Mike and Evelina Sarian and Mr. Vartan Nazerian, Chairman of the Diocesan Council.
Welcoming remarks were delivered by the Honorable Judge Amy Ashvanian, the evening’s emcee. Remarks were also delivered by the Consul General Karen Israelyan who reflected on the immense contribution of the university in shaping the future generation of Armenia’s innovators and leaders.
The dinner commenced with a prayer after which introductory remarks of the esteemed guests were delivered by the Diocesan Primate Archbishop Hovnan Derderian. "As the Diocese prioritizes the support for educational advancement, we sought it essential to lay the groundwork to establishing an endowment for Yerevan State University, a revered institution in our Motherland. The establishment of the Friends of Yerevan State University Endowment Fund is a droplet in a sea of possibilities," stated Archbishop Derderian. He then introduced Dr. Hovhannes Hovhannisyan, a graduate of YSU's Faculty of Theology, who was installed as Rector of Yerevan State University for a five-year term by the university’s Board of Trustees on December 17, 2021.
Expressing his wholehearted gratitude to Archbishop Derderian and the YSU Foundation Board Members for the wonderful initiative and support, YSU Rector Dr. Hovhannes Hovhannisyan spoke the vital role of the venerable institution in Armenia's overall progress on the world stage. "For over 105 years, YSU has been a cornerstone of Armenia's development, producing 150,000 graduates who have shaped the nation’s scientific, political, and cultural landscape. Today, YSU embarks on a new phase of reforms to enhance Armenia's intellectual potential. The ‘Friends of YSU' foundation was established to promote these advancements and ensure the university’s continued success," stated Dr. Hovhannisyan.
The Endowment Fund will allow for the facilitation of the acquisition of modern equipment, funding scholarships and visiting professorships, initiation of new educational programs and research projects, including those dedicated to Armenian and Regional studies, Artsakh Studies, as well as the organization of international conferences, joint-research programs with partner universities and scientific centers and funding for other YSU flagship projects in science and research.
The YSU Alumni Network will serve as an enabling environment for the Friends of Yerevan State University. YSU is actively working on mobilization and consolidation of its alumni community currently counting around 80,000 graduates. Through its Alumni Network YSU will initiate various events and conferences in Armenia, US and elsewhere, support networking among the alumni and will organize the YSU Annual Alumni Forum to bring its graduates together. More information about YSU Alumni Network can be found here.
The Friends of Yerevan State University Foundation Board Members are as follows:
H.E.Archbishop Hovnan Derderian, Primate of the Western Diocese of the Armenian Church
H.E. Dr. Armen Baibourtian, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary, Chair of the Board
Mr. Hovhannes Hovhannisyan, YSU Rector
Dr. Mikayel Hovhannisyan, YSU Vice-Rector
Mr. Haig Nazarian
Mr. Vartan Nazerian
Hon. Judge Amy Ashvanian
Mr. Roupen Avsharian
Prof. Barlow Der Mugrdechian
Dr. Victor Agadjanian
Dn. Harout Markarian
Dr. Silva Karayan
Dr. Harout Yaghsezian
Mrs. Silvana Vartanian
Dr. Ken Kakosian
Rev. Fr. Mesrop Ash
Mr. Vahe Sargsyan
We are delighted to announce that more than $205,000 was raised during the evening’s fundraiser. It is noteworthy to mention that the Western Diocese, under the leadership of the Diocesan Primate, has had the full-fledged support of St. John Armenian Church of San Francisco. In 2023, the Western Diocese and St. John Armenian Church had transferred $100,000 to cover the tuition cost of university students from Artsakh who had been forcefully displaced from their ancestral homeland. For the 2024-2025 academic year, the Western Diocese will transfer another $50,000 for the aforementioned purpose.
To learn more about Friends of YSU Foundation, its initiatives and membership opportunities please visit the official website of the organization.
Watch the video for more details.
The Friends of Yerevan State University Endowment was officially announced in Los Angeles, and you can know more about it here.