3. Ուսուցիչների եռօրյա վերապատրաստում Երևանի պետական համալսարանում
«ERASMUS+»-ի ««PROVE». Հարավային Կովկասի բարձրագույն կրթական հաստատություններում արժեքներին միտված կրթության խթանում» նախագծի շրջանակում Երևանի պետական համալսարանում տեղի ունեցավ ՀՀ հանրակրթական դպրոցների ուսուցիչների վերապատրաստում` «Արժեքների և գիտելիքի կրթություն» («VaKE») թեմայով։ Այն եզակի կրթական մոտեցում է, որը ներդաշնակորեն միավորում է արժեքների վրա հիմնված և հետազոտահենք ուսուցումը։
Վերապատրաստումն անցկացրեց ԵՊՀ փիլիսոփայության և հոգեբանության ֆակուլտետի փիլիսոփայության պատմության, տեսության և տրամաբանության ամբիոնի դասախոս, կրթության փորձագետ Սերոբ Խաչատրյանը։ Վերապատրաստ­ման հիմնական նպատակն էր ուսուցիչներին ծանոթացնել արժեքների վրա հիմնված կրթության առանձնահատկություններին և հայեցակարգին։ Մասնավորապես շեշտադրվեց, թե ինչպես կարելի է դասընթացի նյութը ծառայեցնել որպես արժեքների ձևավորման գործիք և ինչպես կարող են հանրակրթական հաստատությունները, ի դեմս ուսուցիչների, զարգացնել աշակերտների քննադատական մտածողությունը, պատրաստել սոցիալապես պատասխանատու և էթիկապես գիտակից անհատներ։
Բանախոսն անդրադարձավ նաև «VAKE»-ի փուլերին՝ «դիլեմայի պատմությունից» մինչև տեղեկատվության հավաքագրում և վերջնական փաստարկում։ Մասնակիցները վերապատրաստման ընթացքում ստացան ոչ միայն տեսական գիտելիքներ, այլև գործնականում ակտիվ քննարկումների, հարցումների և տարբեր դիլեմաների լուծման միջոցով կարողացան կիրառել  ձեռք բերած գիտելիքը։
Եռօրյա վերապատրաստման ավարտին մասնակիցները փաստեցին, որ դասընթացը շատ հագեցած էր ու հետաքրքիր, ինչի շնորհիվ արդեն կարոց են ձեռք բերած գիտելիքը կիրառել ինչպես առօրյա կյանքում, այնպես էլ դասավանդման գործընթացում։

May 15, 2026 | 14:45
Within the framework of the ERASMUS+ project ““PROVE”: Promoting Values Education in Higher Education Institutions of the South Caucasus,” a training programme for teachers of general education schools of the Republic of Armenia was held at Yerevan State University (YSU) on 6-8 May of the current year, on the topic of “Values and Knowledge Education” (VaKE) - a distinctive educational approach that coherently integrates value based and inquiry based learning.
The training was delivered by Serob Khachatryan, Lecturer at the Department of History, Theory and Logic of Philosophy, Faculty of Philosophy and Psychology, YSU, and an expert in education. The main objective of the training was to acquaint participants with the conceptual foundations and characteristics of value based education. Particular emphasis was placed on how subject content may be used as an instrument for the formation of values, and on how general education institutions, teachers in particular, can foster students' critical thinking and prepare socially responsible and ethically conscious individuals. The speaker also addressed the phases of the VaKE, from the initial “dilemma narrative” to the information gathering and final argumentation. Throughout the training, participants acquired not only theoretical knowledge but also had the opportunity to apply it in practice through active discussions, surveys, and the resolution of diverse dilemmas.
Upon the conclusion of the three-day training, participants confirmed that the training had been highly intensive and engaging, and expressed confidence in their ability to apply the acquired knowledge both in their everyday life and in the conduct of classroom instruction.