3. Համալսարանականները «eCAMPUS» նախագծի շրջանակում այցելել են Շվեդիա
Ստոկհոլմի թագավորական ինստիտուտում (Շվեդիա) կայացավ Երևանի պետական համալսարանի համակարգմամբ իրականացվող «ERASMUS+» ծրագրի «eCAMPUS» նախագծի «Սոցիալական հեռավորություն պահպանող և ներառական կամպուսային կրթության խթանումը Հայաստանի բուհերում. ԷլԿԱՄՊՈՒՍ» խորագրով ուսուցողական երկօրյա այցը, որն ուղղված էր Հայաստանի բուհերում թվային ուսուցման և ուսումնառության որակի ներքին ապահովման համակարգի մշակմանը։
Հոկտեմբերի 14-ին և 15-ին կայացած ուսումնական այցին մասնակցել են նախագծի գործընկեր հայաստանյան ու եվրոպական բուհերի և գիտակրթական հաստատությունների ներկայացուցիչները։ Հայկական պատվիրակության կազմում էին Երևանի պետական, Խ. Աբովյանի անվան հայկական պետական մանկավարժական, Երևանի Մ․ Հերացու անվան պետական բժշկական, Հյուսիսային համալսարանների, ՀՀ ԳԱԱ ինֆորմատիկայի և ավտոմատացման խնդիրների ինստիտուտի, Բարձրագույն կրթության որակի ապահովման ազգային կենտրոնի, Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության, Բարձրագույն կրթության և գիտության կոմիտեի ներկայացուցիչները։
Եվրոպական գործընկերներից այցի շրջանակում անցկացված հանդիպում-քննարկումներին մասնակցել են Մադրիդի ինքնավար համալսարանի (Իսպանիա), Լիսաբոնի համալսարանի (Պորտուգալիա) և Ջենովայի համալսարանի (Իտալիա) ներկայացուցիչները։
Երևանի պետական համալսարանից Ստոկհոլմի թագավորական ինստիտուտ կատարված այցին մասնակցել են Որակի ապահովման կենտրոնի տնօրեն Արմեն Բուդաղյանը, որը նաև նախագծի համակարգողն է, և նույն կենտրոնի փոխտնօրեն Մարի Սանթուրջյանը։
Երկօրյա այցի շրջանակում անցկացված «Թվային ուսուցման և ուսումնառության որակի ներքին ապահովման համակարգ» խորագրով հանդիպում-քննարկման առաջին օրը ելույթներով հանդես եկան և իրենց փորձը ներկայացրին Ստոկհոլմի թագավորական ինստիտուտի ակադեմիական զարգացման բաժնի և որակի ապահովման կենտրոնի պատասխանատուները։ Նրանք մանրամասն ներկայացրին իրենց բուհում գործող համակարգերը, գնահատման մեխանիզմները և թվային ուսուցման յուրահատկությունները։ Իրենց հետաքրքիր և ուսուցողական բնույթով առանձնացան «Թվային փոխակերպումները բարձրագույն կրթության համակարգում» և «Որակի ապահովման եվրոպական և ազգային հեռանկարները» զեկուցումները։
Ուսումնական այցի առաջին օրը կարևորվեց նաև հետաքրքիր շրջայցով Ստոկհոլմի թագավորական ինստիտուտում։
Երկրորդ օրը նախագծի եվրոպական գործընկեր բուհերի ներկայացուցիչները՝ Ջիովանի Ադորնին (Ջենովայի համալսարան), Ռուի Մենդեսը (Լիսաբոնի համալսարան), Ռեյես Հերնանդեսը (Մադրիդի համալսարան) և Վիկտոր Կորդասը (Ստոկհոլմի թագավորական ինստիտուտ) ներկայացրին իրենց երկրներում թվային ուսուցման առանձնահատկությունները և որակի ապահովման համապատասխան մեխանիզմներն ու ընթացակարգերը։
Նախագծի համակարգող Ա. Բուդաղյանը մանրամասն ներկայացրեց հետագա աշխատանքների պլանը և համապատասխան ժամանակացույցը, ինչպես նաև կատարված փոփոխությունները։
Այցը նպաստեց հայ և եվրոպացի գործընկերների միջև խորացված համագործակցության զարգացմանը՝ ուղղված ԵՄ բարձրագույն կրթության տարածքի չափորոշիչներին համապատասխանող հուսալի որակի ներքին ապահովման համակարգի նախագծմանը։ Քննարկումների ընթացքում շեշտվեց շարունակական բարելավման, թվային կարողությունների ներառման և թվային վերափոխման կայուն մոդելների մշակման կարևորությունը։

3. University representatives visit Sweden as part of eCAMPUS project
A two-day educational visit under the eCAMPUS project of the Erasmus+ program, coordinated by Yerevan State University, took place at KTH Royal Institute of Technology in Stockholm, Sweden. The visit, titled "Promoting Socially Distanced and Inclusive on-Campus Education in Armenian HEIs: eCAMPUS", was aimed at developing internal quality assurance systems for digital teaching and learning in Armenian higher education institutions.
The educational visit on October 14–15 brought together representatives from partner Armenian and European universities and educational institutions. The Armenian delegation included representatives from Yerevan State University, Khachatur Abovyan Armenian State Pedagogical University, Yerevan State Medical University after Mkhitar Heratsi, Northern University, the Institute for Informatics and Automation Problems of the NAS RA, the National Center for Professional Education Quality Assurance, the Ministry of Education, Science, Culture and Sports, and the Committee of Science and Higher Education.
Representatives of the European partner institutions who participated in the meetings and discussions included delegates from Autonomous University of Madrid (Spain), University of Lisbon (Portugal), and University of Genoa (Italy).
Armen Budaghyan, Director of the Quality Assurance Center and project coordinator, and Mari Santurjyan, the Deputy Director of the same center, represented Yerevan State University during the visit to the Royal Institute in Stockholm.
During the two-day visit, the first day of the meeting-discussion, titled "Internal Quality Assurance System for Digital Teaching and Learning", featured presentations and experience-sharing by the Academic Development and Quality Assurance Center representatives of the Royal Institute of Technology in Stockholm. They provided detailed information on the systems, assessment mechanisms, and features of digital teaching at their university. Particularly notable were the reports on "Digital Transformations in Higher Education" and "European and National Perspectives on Quality Assurance", which drew significant interest for their informative and instructive nature. The first day also included an engaging tour of the institute.
On the second day, European partner university representatives—Giovanni Adorni (University of Genoa), Rui Mendes (University of Lisbon), Reyes Hernandez (University of Madrid), and Viktor Cordas (Royal Institute in Stockholm)—presented the distinctive features of digital teaching and the corresponding quality assurance mechanisms and procedures in their respective countries.
Project coordinator Armen Budaghyan provided a detailed overview of the upcoming work plan, corresponding schedule, and the changes already implemented.
The visit fostered strengthened collaboration between Armenian and European partners, aimed at designing a reliable internal quality assurance system aligned with the standards of the European Higher Education Area. Discussions emphasized the importance of continuous improvement, integrating digital competencies, and developing sustainable models for digital transformation.